Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судові тяжби щодо орендування земельних паїв
Про те, що між АФГ «Арніка» з одного боку і СТОВ «Хлібороб» з іншого боку виник конфлікт щодо користування земельними паями, вже писалося на сторінках нашої газети. І ось нарешті у цій затяжній справі поставлено судову крапку.
Дещо з історії
Свого часу (наприкінці 1999 року) КСП ім. Енгельса було реформоване у СТОВ «Хлібороб», засновниками якого виступили кілька працівників цього підприємства. Але восени 2003 р. сільгосппідприємство, не змінюючи своєї назви, потрапило у сферу впливу АФГ «Еліта» під керівництвом Леоніда Непийпи.
На початку 2007 року на «орендному ринку» земель поряд з Решетилівкою, Колотіями, Слюсарями з'явився новий «гравець» — фермерське господарство «Арніка». Бажання його очільників взяти в оренду землю і майно колишніх членів «Хлібороба» впало на благодатний «грунт». Адже багатьом місцевим орендодавцям не зовсім подобалося, як господарюють у «Хліборобі». Надої на фермах далеко не найвищі в районі, урожаї - теж. Кукурудзу сіють до червня, а збирають аж до наступного травня. Та і якість натуральної орендної плати не всіх влаштовувала. У частини орендодавців на той час закінчився термін дії договору оренди земельних паїв з «Хліборобом» і вони без проблем здали їх в оренду «Арніці».
Але набралося 49 землевласників, з якими «Хлібороб» уклав договори оренди у жовтні-грудні 2003 року строком на 5 літ, тобто до кінця 2008 року, зареєструвавши їх, як тоді вимагало чинне законодавство, у Решетилівській селищній раді. Вище згадані договори укладали на основі земельних сертифікатів, згідно яких землевласникам надавалося право на віртуальну земельну ділянку, але землю в натурі не було виділено. Тим часом зусиллями «Арніки» для цих орендодавців були виготовлені Державні акти про право приватної власності на землю. Ділянки виділили безпосередньо на місцевості. Все це тягло за собою зміну орендних правовідносин. Адже одна справа - земля, яка «висить у повітрі», і зовсім інша - конкретний земельний наділ. От і уклали люди договори оренди з «Арнікою», зареєстрували їх у районному відділі земельного кадастру, як того вимагає чинне земельне законодавство.
Керівництво «Хлібороба» відмовилося віддавати землю «відступників» «Арніці». І от тоді, у травні 2007 року, 49 власників земельних паїв пішли шукати правду у Решетилівському районному суді.
Суд та діло
Земельна справа виявилася непростою, судові тяжби тягнулися з травня 2007 по листопад 2008 року і вилилися у 7 томів загальним обсягом 1338 аркушів.
Бажаючі здати землю в оренду «Арніці» мотивували «зміну орієнтації» тим, що вони, отримавши Державні акти на землю, отримали право здавати свої земельні паї будь-якому більш ефективному господарю. Окрім того, у договорах оренди, укладених ними з «Хліборобом», були відсутні істотні умови договору, зокрема, не вказувався фактичний розмір земельної ділянки та місце її розташування, не було зазначено виду орендної плати та відповідальності за її несплату, не визначено сторону, яка несе відповідальність за ризик випадкового пошкодження чи знищення земельної ділянки.
СТОВ «Хлібороб» у свою чергу подав зустрічний позов до суду, де основними аргументами були такі: при переукладенні договорів оренди після зміни земельного сертифіката на Державний акт «Хлібороб» буцімто мав право «першої шлюбної ночі» з орендодавцями. Себто першочергове право на укладення нових договорів. Сторона вказувала й на те, що не була вчасно попередженою про вручення власникам земельних паїв Державних актів. Крім того, за час орендних відносин ця сторона чітко дотримувалася умов договору оренди (з чим «непокірні» орендодавці, до речі, не погодилися під час судового засідання).
Вердикт
Під час вивчення цієї цивільної справи Решетилівський райсуд з подачі сторін, що сперечалися, взяв до уваги чимало законодавчих актів, які іноді суперечать один одному. Це, зокрема, і Конституція, і Земельний кодекс, і Закон про оренду, Перехідні положення, які стосуються введення у правову площину Земельного кодексу України, окремі рішення Європейського суду щодо вирішення майнових питань.
Врешті-решт суд встановив, що згідно діючого законодавства сертифікат про отримання земельної частки (паю) при видачі Державного акта на землю втрачає силу правовстановлюючого документа, а його власник набуває статусу власника конкретної земельної ділянки, а не умовної, як то було раніше. Першочергове право на укладення нового договору оренди дійсно має попередній орендар і орендодавець має право переукладати з ним договір, але не зобов'язаний це робити, якщо віддав перевагу більш ефективному, на його думку, господарюючому орендареві. Чим і скористалися орендодавці, здавши свої земельні ділянки АФГ «Арніка», а не СТОВ «Хлібороб».
Таким чином суд дійшов висновку, що у задоволенні зустрічного позову «Хліборобу» необхідно відмовити, а позовні вимоги первинних позивачів задовольнити (тобто задоволено бажання людей здати землю в оренду «Арніці»). Судові витрати покласти на СТОВ «Хлібороб».
13 січня 2009 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Полтавського обласного Апеляційного суду, розглянувши апеляційну скаргу СТОВ «Хлібороб», залишила рішення Решетилівського райсуду без змін. З вищезгаданої дати рішення вступило в законну силу.
Тепер «Арніка» зможе на законних правах орендувати паї 49-х багатостраждальних землевласників. Правда, «Хлібороб» протягом 2-х місяців має право оскаржити рішення обласного Апеляційного суду у Верховному суді України (хоча який у цьому сенс, адже укладені наприкінці 2003 року п'ятирічні договори оренди землі вже з будь-якої точки зору втратили свою чинність...).
В.МИХАЙЛЕНКО. Решетилівський вісник 13 березня 2009 року