Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Надбавка до пенсії дітям війни: у бюджеті коштів немає, то, може, суд їх відшукає? |
Найуважніші читачі нашої газети, мабуть, помітили, що останнім часом у статистичних даних, які щотижня редакції надає райсуд, серед адміністративних справ, які доводиться розглядати в суді, найчастіше трапляються ті, що стосуються виплати соціальної допомоги дітям війни. З чим це пов'язано, редакція поцікавилася у заступника голови Решетилівського районного суду Віталія МИКИТЕНКА.
—Віталію Михайловичу, скільки позовних
заяв від дітей війни розглянув цьогоріч райсуд?
—За 7 місяців до нас звернулося 122 особи з позовними заявами до правління Пенсійного фонду України у Решетилівському районі про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни. Станом на кінець липня 87 з низ розглянуто, 3 справи закриті, 8 заяв залишені без розгляду, решта — ще не розглянуті. До стягнення було пред'явлено суму 283692 грн., присуджено до стягнення 114881 грн.
—Якщо не помиляюся, у попередні роки
подібних справ вам не доводилося розглядати...
— Дійсно, раніше подібні адміністративні справи знаходилися у компетенції Полтавського окружного адміністративного суду. Але 25 грудня 2008 року Верховна Рада України внесла зміни до Кодексу адміністративного судочинства, згідно яких розгляд адміністративних справ що до соціальних виплат передано в компетенцію місцевих судів.
—У чому полягає суть позовів?
—У 2006 році почав діяти Закон України про них з державного бюджету.
Але при прийнятті Держбюджету на 2006 рік Верховна Рада вирішила, що виплата цієї пільги буде здійснюватися поетапно за підсумками виконання бюджету за перше півріччя. Та і в другому півріччі грошей для цього не виділили.
У Держбюджетах на 2007 та 2008 роки коштів на виплату вищезгаданої допомоги теж не передбачили. Це було оскаржено в Конституційному суді України, який у липні 2007 та в травні 2008 років визнав таке рішення Верховної Ради неконституційним. Проте діти війни очікуваних коштів так і не побачили. І почали звертатися в суди з позовами до Пенсійного фонду.
— І що ж суд з цього приводу вирішує?
— Як Полтавський окружний адміністративний суд до 2009 року, так і наш місцевий з початку 2009 року, приймали рішення на користь дітей війни. При цьому 2006Aий рік до уваги не брався. А що стосується 2007 та 2008 років, то
тут відлік виплат вичислявся з часу рішень у Харківському окружному Апеляційному адміністративному суді. Основною причиною оскарження є те, що у Пенсійному фонді не передбачено виплати таких пільг, а з Держбюджету кошти для цього не виділено.
Якщо Харківський суд приймає рішення на користь позивачів (такі рішення приймалися у попередні роки), то Пенсійний фонд подає касацію до Верховного Суду України.
—І чим же ця судова тяганина завершується?
—Точно не скажу. Адже до цього часу повідомлень про те, яке рішення щодо наших постанов у 2009 році виніс Харківський окружний Апеляційний суд, до нас не надходило. Що й не дивно, адже під його юрисдикцією знаходяться території Харківської, Полтавської, Сумської областей, де до місцевих судів «пачками» надходять позови від дітей війни. А треба ж детально розібратися з кожною апеляційною скаргою.
P.S. Точку зору Пенсійного фонду з даного питання подамо у ближчих номерах газети
Решетилівський вісник 4 вересня 2009 року