Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Будні районної «феміди» У нинішньому році Решетилівський районний суд нарешті повністю вкомплектувався суддями. В січні під час одного з нечисленних пленарних засідань Верховна Рада України обрала Олександра Горулька суддею безстроково. А в лютому Віталія Микитенка було призначено заступником голови суду. 16 липня Рада суддів України призначила Леоніда Беркуту головою суду на наступний п'яти) річний термін (на цю адміністративну посаду призначають саме на такий час). Укомплектований суд й іншими кадрами. Разом із кожним з трьох суддів працюють помічник суд) ді та секретар судових засідань. В канцелярії дві працівниці займаються вхідною і вихідною докумен) тацією, реєстрацією судових справ тощо. Окрім того, в суді працюють керівник апарату, працівник з кадрової роботи, судовий виконавець (ця посада на сьогодні вакантна), в чиї обов'язки входять, зокрема, контроль за поведінкою присут) ніх на судових засіданнях, виклики свідків, потерпілих, співпраця з конвоєм, виконання доручень го) ловуючого на судовому засіданні. А ще в штаті - оператор комп'ютерного набору, спеціаліст з обс) луговування комп'ютерів і технічних засобів, працівник з обслуговування приміщення (він же за су) місництвом водій), техпрацівниця. |
Наша розмова — з головою Решетилівського рай-суду Леонідом Беркутою. Кримінальні справи
—Леоніде Григоровичу, яка статистика кримінальних справ?
—З початку року до нашого суду надійшло 115 справ цієї категорії, 98
із них вже розглянуто. У порівнянні з попередніми роками в нинішньому
році збільшилася кількість крадіжок, що можна пояснити теперішньою
економічною обстановкою в державі, а також злочинів, пов'язаних з нарко
тиками. Розглянуто кілька справ що до дорожньо-транспортних пригод,
зокрема щодо минулорічної автопригоди, внаслідок якої загинуло
двоє дітей. Нині справа знаходиться в Апеляційному суді, тож говорити
про вирок ще рано.
На жаль, на відміну від попередніх років довелося розглядати справу щодо згвалтування.
Цивільні справи
—А що з цивільними справами?
—Їх надійшло 547, розглянуто 431. Серед цієї категорії справ чимало
тих, що стосуються прав власності, зокрема на будівлі, землю, різного
роду земляні спори - від встановлення межі між присадибними ділянками
до непорозумінь з орендою земель них паїв. З цього приводу орендо
давці з Федіївки судилися з ТОВ «Бурат-Агро» щодо розміру орендної
плати. Масово зверталися до суду власники земельних паїв, отриманих
після розпаювання земель КСП «Хлібороб» (не хотіли мати справу з ТОВ
«Хлібороб», а побажали здати свої ділянки в оренду фермерському гос
подарству «Арніка»). І добилися свого. Рішення нашого суду на їхню ко
ристь підтвердив і Апеляційний суд А от з майном колишнього КСП «Хлі
бороб» ще не все вирішено.
—У цьому році зросла кількість
розлучень та подань щодо стяг
нення аліментів.Чим пояснюють
своє бажання «розбігтися у різні
боки» подружні пари?
Різні причини називають. Хтось (часто незалежно від статі) зловживає спиртним. Інші «не сходяться характерами», мають різні погляди на життя. Але часто складається враження, що однією з причин руйнування сім'ї є те, що в сучасних умовах далеко не всі молоді й навіть немолоді люди мають можливість заробити на нормальне життя, достойно утримувати сім'ї, дітей.
Порівняно недавно у царині цивільного судочинства стали застосовуватися наказні провадження. Це спрощений розгляд цивільних справ, який зводиться до того, що потерпіла сторона, чиї претензії до відповідача, як то кажуть, «лежать на поверхні», звертається до суду з проханням видати судовий наказ, обов'язковий для виконання. Найчастіше з такими пропозиціями звертаються банківські установи, яким своєчасно не повернуто кредити, а ще - постачальники газу, електроенергії, комунальні служби, яким вчасно не платять за надані послуги...
На підставі звернення, якщо воно юридично аргументоване, видається судовий наказ, який надсилається відповідачу (тобто боржнику). Якщо ж відповідач з ним не згоден, то має право протягом 10 діб оскаржити наказ у суді, який його видав. І тоді спірне питання розглядається в суді уже за повною процедурою: із заслуховуванням аргументів обох сторін.
Розглянуто з початку року також 34 окремі провадження. Це, зокрема, за поданням центральної районної лікарні направлення на примусове лікування хворих на туберкульоз, які не хочуть цього робити добровільно.
А ще встановлення фактів родинних зв'язків, коріння яких було втрачено (в основному до, під час, після Другої світової війни та й пізніше).
До цієї ж категорії відносяться такі делікатні справи, як визнання громадянина недієздатним (з юридичної точки зору) - чи то по хворобі, чи з інших причин. І усиновлення дітей. Але такі справи, від вирішення яких великою мірою залежить подальша доля людей, згідно закону повинні вирішуватися за участю судді та двох народних засідателів. Яких, за рекомендацією суду та їх згодою, призначає районна рада строком на 5 років. Нещодавно закінчилися повноваження раніше призначених народних засідателів, що унеможливило розгляд подібних судових справ. Керівництво райради обіцяло на найближчій сесії цього органу місцевого самоврядування зробити нові призначення.
Як діти війни перетворили суд у «друкарню»
— Якщо судити із статистичної інформації, яку райсуд надає нашій газеті щотижня, вас буквально завалили позовами діти війни, які вимагають надбавок до пенсій, задекларованих парламентом.
Закон про пільги для дітей війни було прийнято Верховною Радою у 2004 році. Вступив він у дію з 1 січня 2006 року. Але, наскільки мені відомо, і ваша газета про це писала, коштів на пенсійні доплати дітям війни не передбачалося після того ні у бюджеті Пенсійного фонду, ні в Держбюджеті України. Одна політична сила, не буду її називати перед президентськими виборами, почала організовувати з цього приводу звернення до суду. З початку нинішнього року до нашого суду надійшло 1333 таких позовних заяв, з яких розглянуто 973. Я 17 років працюю на посаді судді, але такого «шквалу» позовних заяв, котрі б перешкоджали нормальній роботі суду, ще не бачив. Адже розглянути їх упродовж визначених законом строків фізично неможливо. Та й розгляду інших справ це заважає. Як суддям, так і іншим працівникам суду. На саму роздруковку справ іде на тиждень дві пачки стандартного паперу. Цього друкування навіть картриджі у принтерах не витримують.
Виходить так: законодавча влада, сказавши колись «А», тепер не каже «Б». Виконавча влада закон проігнорувала, не виділивши коштів з бюджету. А «розхльобувати» це доводиться судам.
Дотримуючись букви закону, наш суд у більшості випадків приймає рішення на користь позивачів. Але ці рішення тут же оскаржує Пенсійний Фонд і відправляє їх для апеляційного розгляду у вищі судові інстанції, про що ваша газета вже писала.
—А чи поверталися до вас справи, розглянуті «на судовій горі»,
для виконання?
—Так, це були 4 справи, розглянуті ще у першій половині 2008 року.
Але чи отримали позивачі гроші, достеменно невідомо. То справа виконавчої служби. Що ж стосується решти подібних справ, то поки що про
них нічого не чути. Мабуть, тому що Харківський Адміністративно-апеля
ційний суд теж переповнений подібними справами, на розгляд яких
потрібен час.
Адміністративні справи
—Поговоримо про справи адмі
ністративні.
—З січня по грудень ц.р. наш суд розглянув 987 адміністративних
справ. Серед них значну частину займають подання Державтоінспекції
щодо порушень правил дорожнього руху. У порівнянні з минулим роком
кількість подань зменшилась. Але зросла складність їх розгляду. Зокре
ма збільшилась кількість справ, пов'язаних з керуванням транспорт
ними засобами у нетверезому стані. Насамперед це пов'язано з тим, що у
попередні роки ДАІ-шники не складали протоколів на водіїв скутерів і
мопедів. А в нинішньому році таке право їм надали.
—І що «світить» водію, котрий
сів за кермо після «спілкування» з
«зеленим змієм»?
—Мінімальний штраф за таке по рушення - 2550 гривень. Передбаче
но також громадські роботи, позбавлення водійських прав. Останнє
«скутеристів» поки що не стосується, адже права їм обіцяли видавати лише в
наступному році.
Окрім того, доводиться розглядати справи на предмет того, що водії не згодні з висновками інспекторів ДАІ щодо порушення ними правил дорожнього руху. Зокрема це стосується приладу «Візир».
А ще до цієї категорії справ відноситься дрібне хуліганство, нанесення легких тілесних ушкоджень, сімейні сварки тощо.
Записав В.МИХАЙЛЕНКО. Решетилівський вісник 11 грудня 2009 року