Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
15 грудня — День працівників суду
Наша розмова – з головою Решетилівського райсуду Леонідом Беркутою.
Решетилівський райсуд
у 2010 році
— Леоніде Григоровичу, яким був рік, що минає, для працівників очолюваного вами суду? Чим він відрізняється від попередніх років?
— Насамперед тим, що збільшилася кількість справ, які нам доводиться розглядати. За 11 місяців ц.р. до нашого суду надійшло 4615 судових справ, 3871 з яких вже розглянута. На кожного з трьох суддів припадає в середньому по 1538 справ. Це серйозне навантаження – тим більше, якщо врахувати, що за кожною справою стоять людські долі.
— Яка категорія справ переважає?
— Це цивільні справи. Якщо за 11 місяців минулого року їх до нас надійшло 547, то за такий же період нинішнього року – 1821. Найбільша кількість стосується соціальних виплат дітям війни. Свого часу Верховна Рада прийняла Закон про надання пільг цій категорії громадян, але з року в рік не передбачає в Держбюджеті коштів на ці цілі. От і змушені люди оббивати пороги судів...
— Наскільки мені відомо, ваш суд у більшості випадків приймає рішення на користь дітей війни, а Пенсійний фонд це рішення тут же оскаржує в суді вищої інстанції. Але останнім часом ця справа «застопорилася». Чому?
— На початку року такі справи направлялися для розгляду в Харківський апеляційний адміністративний суд. А з березня, у зв’язку зі змінами законодавства, вже у Полтавський апеляційний суд загальної юрисдикції. Але 9 вересня ц.р. Конституційний суд України визнав оті зміни до закону неконституційними. Відтоді оскаржені Пенсійним фондом рішення знову треба було відправляти в Харків. А там їх, у зв’язку з недосконалістю законодавства, почнуть приймати лише з початку 2011 року.
Нещодавно цю проблему вирішено. З 23 листопада діє спрощена система розгляду справ подібної категорії. Тобто Пенсійний фонд повинен виконувати рішення районних судів незалежно від того, буде він оскаржувати їх в порядку апеляції чи ні.
Чимало цивільних справ стосуються майнових та земельних відносин. Навіть доводиться скасовувати Державні акти на право приватної власності на землю.
— Чому?
— Органи місцевого самоврядування не завжди дотримуються букви закону. Земельним Кодексом України передбачено, що вздовж малих річок (такою вважається і річка Говтва) відводиться прибережна захисна смуга шириною 25 метрів, де заборонено розорювання, будівництво, інші види господарської діяльності. А цю землю віддають у власність. От і доводиться виправляти чужі помилки.
— Що маємо з кримінальними справами?
— У нинішньому році надійшло 125 справ цієї категорії, 106 з яких вже розглянуто. У порівнянні з попередніми роками збільшилася кількість злочинів, пов’язаних із розповсюдженням наркотиків, а також із нанесенням тілесних ушкоджень різних ступенів тяжкості, крадіжок громадського та особистого майна, викрадення транспортних засобів, мобільних телефонів.
— Поговоримо про адміністративні правопорушення.
— З 832 адміністративних справ, які нам доводиться розглядати, найбільша кількість стосується порушення правил дорожнього руху, зокрема керування транспортними засобами у нетверезому стані. Особливо часто на це «страждають» водії скутерів. В нинішньому році збільшилася кількість випадків дрібного хуліганства, сімейних дебошів, ініціаторами яких, до речі, не завжди є представники сильної статі.
Окрім того, нам довелося розглянути близько шести десятків подань, які стосуються взяття під варту, звільнення з-під варти, звільнення від покарання, скасування вироку тощо.
На жаль, щодо підозрюваних у скоєнні правопорушень останнім часом доводиться застосовувати більш жорсткі запобіжні заходи. Нещодавно з двох фігурантів справ, пов’язаних з крадіжками майна, було взято підписку про невиїзд. Але вони «чкурнули», як то кажуть, у «ближнє зарубіжжя». Нині вирішується питання про їх екстрадицію у рідні краї. У що для них виллється такий демарш в разі доведення в суді порушення ними закону, здогадатися не важко...
Взагалі, наш суд, здається, виходить на міжнародний рівень. Не так давно працівники ДАІ на автотрасі Київ-Харків зупинили водіїв із країн західної Європи, які керували транспортом у нетверезому стані. На щастя, для спілкування з ними не довелося наймати перекладачів. По жестах, натяках, знанню слов’янських мов вони майже все зрозуміли і солідні штрафи швиденько заплатили.
Керуючись нагодою, поздоровляю усіх працівників суду з професійним святом, бажаю здоров’я, довгих і щасливих років життя, здійснення всіх мрій та бажань.
В.БОНДАРЕНКО.
Фото В.Симдікова. від 10 грудня 2010 року